Reprezentacija Češke neslavno je završila učešće na svom prvom Svetskom prvenstvu posle 20 godina odsustva. Česi su takmičenje okončali sa jednim jedinom bodom, a na zatvaranju grupne faze razbio ih je domaćin, Meksiko (0-3).

Rano ispadanje sa Mundijala izazvalo je lavinu kritika u tamošnjoj javnosti, a među najglasnijima bio je bivši reprezentativac i osvajač Lige šampiona sa Liverpulom, Vladimir Šmicer. On je posebno udario po jednom od najboljih igrača, ofanzivcu Leverkuzena Patriku Šiku.
„Pokazao je strašno malo. Ako ćemo govoriti da je Sik dobar napadač samo kada njegov tim dominira i stvara prilike, onda ga možemo pozivati samo protiv Malte ili Farskih Ostrva. Ne može stalno izgovor da bude kako nije imao dovoljno upotrebljivih lopti. Mora i sam nešto da pokaže“, poručio je nekadašnji češki reprezentativac.
Ipak, uprkos neuspehu, Šmicer ne smatra da je rešenje u promeni selektora Miroslava Koubeka.
„Već smo menjali trenere mnogo puta i rezultat je uglavnom isti. Problem je dublji. Moramo da promenimo način razmišljanja, da razvijamo kreativnije igrače, da ih učimo da igraju jedan na jedan i da budu hrabriji s loptom“, istakao je proslavljeni vezista.
Posle razočaravajućeg nastupa na Mundijalu, Češku već na jesen čekaju novi izazovi u Ligi nacija protiv Engleske, Španije i Hrvatske. Upravo ti mečevi mogli bi da pokažu da li je rano ispadanje sa Svetskog prvenstva bilo samo loš trenutak ili dokaz dubljih problema češkog fudbala.

Od 2021. u sportskoj analitici. Iskustvo iz 11 sportova, s naglaskom na fudbal, tenis, odbojku i hokej na travi. Od malena veliki ljubitelj fudbala, posebno engleskog i švedskog. Govori četiri jezika.




