Turska i Haiti eliminisani… ali zašto?

Svetsko prvenstvo u Sjedinjenim Američkim državama, Kanadi i Meksiku dobilo je prve zvanično eliminisane reprezentacije. Nakon samo dva odigrana kola grupne faze, svoje nade o plasmanu u nokaut rundu izgubili su Turska i Haiti.

Svetsko prvenstvo promocijan baner

Iako su i jedni i drugi na turnir stigli sa velikim očekivanjima i željom da iznenade favorizovane rivale, obe selekcije su ostale bez bodova i više nemaju matematičke šanse za prolazak dalje. Posebno je to veliko razočarenje za evropsku selekciju, koju su mnogi videli kao potencijalnog favorita iz senke i tim koji bi mogao da dogura daleko, kao svojevremeno u Japanu i Južnoj Koreji, kada su bili treći na svetu.

Međutim, mnoge je ova vest zbunila. Format Mundijala je promenjen i sada u nokaut fazu ide i osam najboljih trećeplasiranih selekcija. Kako su onda ove dve reprezentacije ispale?

Razlog je zapravo jednostavan. FIFA je za ovaj turnir promenila pravila, pa sada prvi faktor kod sortiranja timova sa istim brojem bodova više nije gol razlika, već – međusobni skor. Turska u svojoj grupi kaska tri boda za Australijom i Paragvajom, dve selekcije koje su je već pobedile. S druge strahe, Haitiju isto toliko poena beži Škotska – ekipa koja ih je savladala na startu prvenstva.

Zbog toga i jedni i drugi pakuju kofere i spremaju se za dug put kući. Od Haitija se i nije mnogo više očekivalo, ali Turska je za sada definitivno jedno od najvećih razočarenja celog šampionata.